Koripallon kalske vasten monitoimihallin valtameren väristä pintaa. Ympäriltä kantautuu huudahduksia, kommentteja, katumusta, riemua. Ja mikä vielä eheintä; kahdella kielellä.
– Urheiluseuramme ovat kaksikielisiä ja murtavat tällä tavoin kielimuureja ja rajoitteita. Suomenkieliset oppilaat pääsevät tutustumaan ruotsinkielisiin. Ja päinvastoin, näin julisti tiistai-iltapäivänä Sipoon kunnan liikuntatoimenjohtaja Tom Sundbäck.
Hän kiitti sipoolaisia urheiluseuroja siitä, kuinka nämä edistävät kaksikielisyyden asemaa, eivätkä milloinkaan aseta kieliryhmiä vastakkain.
Koripallot pomppivat vasten monitoimihallin valtameren väristä pintaa. Ympäriltä kantautui huudahduksia, kommentteja, katumusta, riemua. Ja mikä hienoa; kahdella kielellä.
Kyseessä olivat koripallon koulumestaruuksien perinteiset pelit, jotka alakoulut aloittivat eilen ja yläkoulut päättävät tänään.
Sekä tyttöjen että poikien koulumestareiksi pelasivat Lukkarin koulun joukkueet. Sipoon Sanomat julkaisee tulokset kokonaisuudessaan ensi viikon lehdessä.