Sipoon teatteri

Sipoon teatteri: Johtokunnan puheenjohtajaksi Mikael Postila

Uusi johtokunta aloittaa toimintansa

Etelä-Sipoon Nuorisoseura r.y. piti syyskokouksen 28.11.2012, jossa valittiin seuralle ja teatterille uudeksi puheenjohtajaksi vuoden 2013 alusta lähtien Mikael Postila. Muitakin muutoksia tehtiin: varapuheenjohtajaksi valittiin Keijo Pesonen ja sihteerinä aloittaa Riitta Kaukonen. Uusina johtokunnan jäseninä aloittavat Karoliina Räsänen ja Juhana Rytioja. Taloudenhoitaja Hilkka Patala jatkaa tehtävässään ja Minna Myrskykari ja Katja Parviainen jatkavat työtään johtokunnan jäseninä.

Kiitokset Miina Tanhukivelle, Katja Aholle ja Heidi Latvalalle työstään teatterin johtokunnassa.

Sipoon teatteri

Aikaisempia kirjoituksia

Sipoon teatteri

Etelä-Sipoon Nuorisoseura ry on perustettu jo vuonna 1948. Varhaisimmissa asiakirjoissa mainitaan perustajajäsenenä mm. sipoolainen kuuluisuus nobelisti A. I. Virtanen. Seuran nykypäivän näkyvin toimintamuoto on Sipoon teatteri. Teatteritoiminnan aktiiviset harrastajat ovat esiintyneet kesäisin jo yli 20 vuoden ajan Söderkullan kartanon luonnonkauniilla ulkonäyttämöllä. Syksyllä 2010 alkoi laajamittainen lasten ja nuorten teatteritaiteen perusopetus yhteistyössä Sipoon kunnan ja Kansalaisopiston kanssa. Tässä toiminnassa on mukana lähes 50 opiskelijaa. Teatteritaiteen koulutusta järjestetään kahdessa ryhmässä sekä Söderkullassa että Nikkilässä. Kyseessä on useita vuosia kestävä erittäin kattava teatteritaiteen koulutus, joka antaa lapsille ja nuorille loistavat ilmaisun ja yhteistyön taidot elämää ja tulevaa opiskelua varten. Kaikkeen toimintaan voi perehtyä paremmin seuran nettisivuilla osoitteessa www.sipoonteatteri.fi. Sieltä löytyvät myös tiedot näyttämö- ja muun toiminnan yhteyshenkilöistä.

Uusimmat mielipiteet