Selkeästi suurinta osaa Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) alueella sairaalahoidossa olevista koronapotilasta ei ole rokotettu, kertoo infektioylilääkäri Asko Järvinen Ilta-Sanomille.
– Kaksi kertaa rokotetut ovat sairaalapotilaiden joukossa hyvin harvinaisia ja yhdenkin kerran rokotettuja on vähän, Järvinen sanoo haastattelussa.
Maanantaina Husin alueella oli 11 koronan takia sairaalassa hoidettavaa potilasta. Heistä kuusi oli teho-osastolla. Potilaat ovat iältään 25–vuotiaasta lähes 70-vuotiaaseen
Järvinen toteaa, että ilman rokotusta on mahdollista saada vaikea tauti.
– Rokotukset ovat tärkein keino päästä tästä ulos ja suojata itseämme sekä lähipiiriämme, Järvinen sanoo.
Järvinen huomauttaa, että myös nuorilla on riski sairastua vakavasti.
– Se on selvästi pienempi kuin yli 60-vuotiailla, muttei nolla. Nuorikin voi joutua tehohoitoon ja siellä on koko ajan ollut myös yli 20-vuotiaita yksittäisiä potilaita, Järvinen sanoo Ilta-Sanomille.