Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

HS: Taisto-koira, 5, söi pussillisen nuuskaa – kohta auto oli täynnä sitä itseään: "Reppana oli liimautuneena takakontin reunaan"

Keravalla asuvan Kaisa Kukkosen automatka sai odottamattoman käänteen muutama päivä sitten, kun hän avasi autonsa takaluukun. Kävi selväksi että Kukkosen Taisto-koira, 5 vuotta, oli ulostanut auton vahvaan pesukuntoon.

Helsingin Sanomien haastattelussa Kukkonen kertoo, että berninpaimenkoira oli todennäköisesti vetäissyt nuuskapussin maasta kitusiinsa.

– Taisto on ahne koira, joka tykkää kantaa ja syödä kadulta löytyviä juttuja.

Autossa oli mukana myös toinen samanrotuinen koira, Töppönen. Hän oli saanut kollegan ulosteesta myös osansa.

– Reppana oli liimautuneena takakontin reunaan. Se oli yrittänyt väistellä suihkua.

Taistoa on osaltaan helpottanut se, että berninpaimenkoirat ovat isokokoisia koiria. Pienemmälle koiralle yksittäinen nuuskapussi voi olla hengenvaarallinenkin.

– Mitä pienempi koira on, sitä suurempi nikotiiniannos on suhteessa painokiloihin, sanoo eläinlääkäri Mathilda Sjöholm Tammiston Eläinsairaala Evidensiasta Helsingin Sanomille.